در اواسط سال 1800 میلادی، اختراع سیم خاردار چشم انداز کشاورزان و دامداران غربی را تغییر داد. کشاورزان و دامداران اولیه به دنبال راهی بودند تا گله های خود را مهار کنند و مرزهای تازه اکتشافی خود را در محدودهای باز محافظت کنند. پیش از این، حصارها با استفاده از منابع طبیعی مانند سنگ وچوب درختان ساخته می شد. این روشها در مرزها و بیابانهای دور افتاده که مردم به سنگ وچوب دسترسی نداشتند سخت بود.مواد طبیعی گران، وحمل ونقل ان دشواربود و به نگهداری زیادی احتیاج داشتند. شرایط آب و هوایی و آتش سوزی باعث می شد ، که این حصار ها از بین برود. تا دهه 1880 سیم خاردار به روشی کارآمد و مقرون به صرفه برای محصور کردن ملک تبدیل شد.
کشاورزان و دامداران به سیم محکم و قابل اعتمادی احتیاج داشتند که هنگام تحت فشارقرارگرفتن مقاومت لازم را داشته باشد . سیم فولادی از کیفیت بالایی برخوردار بود. این نوع سیمها تنش یکنواخت را حفظ کرده و به طور مداوم نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی واکنش نشان نمیداد و دچار خرابی نمی شد استفاده از دو سیم، پیچ خورده ومیله های کوچک نوک تیزبه عنوان خار که به شکل معکوس به دور سیم پیچده شده بود سیمی خاردار را به دست اورد که به استحکام آن می افزود و فاصله سیم ها را دست نخورده نگه می داشت تا از لغزش و شکاف جلوگیری نماید. علاوه بر این، میله ها باید به اندازه ای قوی بودند که در مقابل خم شدن مقاوم، و به اندازه کافی تیز باشند تا باعث برش دست یا پاهای مهاجمان یا حیوانات وحشی بشود.سیم کربنی یا سیم کششی گزینه ای خوب برای سیم خاردار است ، اما هر کدام از این نوع ها باید دارای یک پوشش باشد تا از فولاد در برابر زنگ زدگی و خوردگی اولیه محافظت کند.
از سیم خاردار برای نرده های امنیتی مختلف و موانع استفاده می شود. سیم خاردار را می توان به طور مستقیم بر روی زمین کار گذاشته، یادر بالای حصار بر روی دیوارها به عنوان یک مانع مستقل نصب شود. برای جلوگیری از خوردگی، سیم خاردار از پوشش روی استفاده میشود که در دونوع گرم و سرد است که نوع سرد آن دچار زنگ زدگی میشودسیم خاردار از نوعی فلز محکم تشکیل شده است که در مقابل برش از مقومت بالایی برخوردار است
استفاده از سیم خاردار یک راه حل ارزان و مؤثر را برای کار شما فراهم می آورد. که عمر آن حداقل ۳۰ است. نگهداری از سیم خاردار دشوار نیست و نصب سیم خاردار گزینه ای عالی برای افرادی است که به دنبال حصارهای مقرون به صرفه هستند.
نصب سیم خاردار لازمه مهارت، دقت وسلیقه است از این رو نصب سیم خاردار را باید با وسایلی که مخصوص اینکار است انجام داد. فرآیند نصب سیم خاردار شبیه به بسیاری از انواع دیگر نرده بندی است. برای اطمینان از نصب و راه اندازی حصار سیم خاردار ایمن و مؤثر، به این پنج عامل مهم توجه کنید:

1- محاسبه محل اجرای سیم خاردار

شما باید در مرحله نصب سیم خاردار، سیم خاردار را از مکانهای معتبر که سیم خاردار را به فروش می رسانند خریداری نمایید . زیرا با وجود سیم خاردارهای متفرقه و بی کیفیت با وزن پایین که در بازار موجود است دچار مشکل میشود. گرفتن اندازه گیری مناسب برای پروژه مهم است. برای اثربخشی وجلوگیری از تنش در نصب سیم خاردار نیازمند پستها وپایه های محکم مخصوصا سر کنجها هستید.
طول سیم خاردار مورد نیاز محیط حصار یا مکانی را که میخواهید سیم خاردار رانصب کنید اندازه گیری نمایید و سعی کنید که چند متر اضافه تر از مقداری که مورد نیازتان است خریداری نمایید به یاد داشته باشید، شما می توانید سیم اضافی را درمحلی نگه داری تا مواقع ضروری از ان استفاده کنید.

2- ایمنی شخصی

سیم خاردار احتمالاً خطرناک ترین ماده برای حصار است. اگرچه این امر برای امنیت و نگه داشتن حیوانات مضر ولی برای جلوگیری از ورود به مزرعه یا محل سکونت بسیار مفید است، کار با سیم خاردار بسیار خطرناک است، بنابراین برای نصب سیم خاردار وسائل امنیتی لازم را با خود داشته باشید.
برای حفظ امنیت چشم ها از عینک مخصوص استفاده کنید، در حالی که استفاده از دستکش مخصوص ایده خوبی برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه است. نکته دیگری که باید در هنگام نصب سیم خاردار به آن توجه داشته باشد پوش لباس های ضخیم است، زیرا این امر باعث میشود بدن شما دچارآسیب دیدگی نشود . سعی کنید برای نصب سیم خاردار از کسی کمک بگیرید تا روند نصب را تا حد امکان برای شما ایمن تر نماید!

3. فاصله بین پستها (پایها)

قرار دادن پست برای حصار سیم خاردار مهم است ، زیرا نصب سیم خاردار نیاز به مسافتهای مختلف بین پست ها است. به عنوان مثال سیم خاردار ضخیم باعث می شود پستها تا فاصله کمتری از یکدیگر قرار بگیرد، تمامی این مواردبسته به طول و هزینه ای است که میخواهید انجام دهید.

نصب سیم خاردار

4- تهیه جنس مناسب برای پست ها (پایه ها)

در هنگام نصب سیم خاردار شما به تکیه گاه یا پست هایی نیاز دارید تا بتوان از طریق آن سیم خاردار را براحتی بر روی آن نصب کنید. شما میتوانید برای سیم خاردار ، دو تیکه گاه از چوب و فلز استفاده کنید. این دو مزایای خوب خود را دارند ، اگرچه فلز به طور کلی از چوب دوام بیشتری دارد. گفتنی است ، پیدا کردن چوب مناسب و با کیفیت برای نصب سیم خاردار کمی دشوار است.
یک پست متوسط باید حداقل چهار اینچ ضخامت داشته باشد. فاصله بین پایها بسته به محل اجرا بین 3 تا 4 متر از یکدیگر متفاوت است. مطمئن شوید که پایه ها به خوبی کار گذاشته شده باشند، به خصوص هنگام استفاده از سیم خاردار که تحت کشش است برای پایداری بیشتر پایها ، استفاده از بتن در پای پست ها روشی موثر برای انجام این کار میباشد

5- از بالا به پایین کار کنید

هنگام نصب سیم خاردار در بخش حصارکشی، همیشه از بالا به پایین شروع کنید. این تکنیک امن ترین روش برای نصب سیم خاردار است. بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که دراجرای سیم خاردار خطی از ابتدا ی کار شروع کنید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین در آریا حصار تماس حاصل نمایید